Wısc-4 Zeka Testi Nedir?

                      Wisc-4 zeka testi 6–16 yaş grubuna yönelik uygulanan bir zeka testidir. Daha önce kullanılan Wisc-R Zeka Testinin aradan geçen 30 yıldan fazla süreçte kullanmanın artık sağlıklı bulunmadığından,  Türkiye’deki norm çalışmaları 2016 yılında   tamamlanmış olan Wisc-4 kullanılmaktadır. Ülkemizde ve dünya üzerinde kullanılan geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış en yaygın uygulamadır. Zeka seviyesini(IQ) belirlememizde ve gerekli yönlendirmeleri yapmamızda yardımcı olur. 


Neden Çocuğuma Wısc-4 Zeka Testi Yaptırmalıyım?

                                             Wisc-4 Zekâ Testi  temel olarak çocuğun zeka seviyesini belirlemek için yapılır. Bunun yanı sıra aşağıda bahsedilen tüm yetenekleri öğrenmek yaşının altı veya üstünde giden yetenekleri tespit ettikten sonra doğru yönlendirebilmek için uygulanır.

 
Test Hangi Yetenekleri Ölçer?

Test dört ana bölümden oluşmaktadır: Sözel kavrama, Algısal akıl yürütme, Çalışma belleği, İşlemleme hızı. 


Testin Süresi Ne Kadardır?

Testin süresi testi alan öğrencinin yapış hızına bağlı olarak bir-bir buçuk saat arasında değişmektedir. 


Testi Yaptırmaya Gelmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Dinlenmiş, uykusunu almış, karnı tok ve motivasyon anlamında normal bir gününde gelmesi önerilir. Rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Çocuk uygulamaya getirilirken “test, zeka testi, sınav” gibi terimler duymamalıdır bunun yerine “bir çalışma” yapacağı söylenmeli. Bunun yanında çocuğa “İyi yap, dikkatli yap, iyi dinle” gibi kaygı arttırıcı komutlar verilmemelidir. Çocuğa gerekli olan açıklamalar uygulama öncesinde uzman psikolog tarafından yapılır. 


Test Sonucunda Rapor Verilecek Mi? Ne Zaman Alabilirim?

Test sonucunda uzman tarafından 6 sayfalık ayrıntılı bir rapor verilecektir. Rapor yoğunluğa ve talebe bağlı olarak en geç 2 gün içinde verilir. 


Wısc-4 Zeka Testini Hangi Uzmanlar Uygulayabilir?

WISC-4 Zeka Testi, sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-4 Uygulama Sertifikasına sahip uzmanlar tarafından uygulanabilir. 

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!